Sayın Üyelerimiz,

Sitemizdeki ATIKSU ARITMA TESİSİNDE senelerdir birikmekte olan Lağım katı atıklarından oluşan aktif çamurun temizlenmesi gerektiği görülmüştür. Bu katı atıklar, çamur haznesinde birikim neticesinde yaşı arttıkça alttan itibaren katılaşmaya başladığından ve giderek temizliği zorlaşacağından dönemimizde giderilmesine karar verilmiştir. Ayrıca bu yoğunlaşan çamur, aşırı köpük oluşumu, pis koku, tam çökelmenin sağlanamaması, filtrasyon sisteminin veriminin düşmesi, tıkanması ve çalışamaz hale gelmesi, arıtmayı sağlayan bakterilerin ölmesi, ve ayrıca sivrisinek üremesine de neden olmaktadır. Bu durum, işletme maliyetlerini artırdığı gibi, atıksu arıtma tesisi çıkış sonuçları da uygun deşarj standartlarında olmamakta ve bu da idari yaptırım riski doğurmaktadır. 2872 Sayılı Çevre Kanunu’ nun 20 nci Maddesi gereği uygulanacak ceza 88.499 TL dır.

( Atıksu Arıtma Tesisindeki Çamur Temizliğinin gerekliliğini ve aciliyetini içeren ve çevre müşavirimiz Marin Çevre Dan. Müh. ve Arıtma Tekn. Tic. Ltd. Şti. Tarafından hazırlanmış olan rapor istek halinde yönetimdeki dosyasından incelenebilir.)

Yetkin firmalarla yapılan görüşmeler sonucunda en uygun teklifi ve doğaya zarar vermeyecek en uygun çalışma şartlarını sunan LYRA MEKANİK VE MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK firmasına verilmiş, gözetimimiz altında yapılan 22 günlük titiz bir çalışma sonucu işi bitirip teslim etmişlerdir. Bu işlem ile yaklaşık 45 ton atık toplam 950 çuval/torbalara doldurularak herhangi bir çevre kirliliği yaratmadan kamyonlara yüklenmiş, ve Belediye’den izinli atık sahalarına gönderilmiştir.

Bundan sonraki safhada, atıksu arıtma sisteminin eskimiş filtrelerinin de yenilenmesi yoluna gidilecektir.

Saygılarımızla,
Site Yönetimi